Me ei saa öelda, et esimene jalgratas on täpselt kaks korda parem kui teine või kümnes täpselt kümme korda halvem kui esimene.
Teise põhilise tunnuste tüübi moodustavad kõik need tunnused, mille väärtusteks on numbrid. Siin me saame öelda, kui palju erineb iga üksik objekt teisest; me saame seda erinevust täpselt mõõta (või loendada). Millised eelpool toodud tunnustest sa paigutaksid
sellesse tüüpi?
* * *
Jalgrataste "vanus", "hind" ja "käikude arv" on kirjeldatavad konkreetsete numbriliste suurustega. Me saame öelda täpselt, mitu korda on üks jalgratas teisest kallim või kui palju on üks ratas teisest vanem ning ka käikude arv erinevatel ratastel on täpselt võrreldav. Kõiki tunnuseid, mille väärtusi me saame täpselt mõõta või loendada, nimetatakse KVANTITATIIVSETEKS TUNNUSTEKS.
Kuid samuti, nagu kategoriaalsete tunnuste puhul on ka kvantitatiivseid tunnuseid kahte tüüpi: DISKREETSED ja PIDEVAD TUNNUSED. Diskreetne on tunnus, mille võimalikud väärtused on üksteisest selgelt eraldatud. Klassikaline näide sellisest tunnusest on laste arv peres: peres võib olla 1 laps või 2 last või 3 või 4 või jne.
Pidevate tunnuste puhul on aga vastupidi: võttes millised tahes kaks võimalikku väärtust, võime me alati leida väärtusi nende vahel, mis on samuti võimalikud. Mäletate näidet laste pikkuse mõõtmisest? Laps võib olla praegu 149 cm pikk, kuid aasta möödudes on tema pikkus 155 cm. Kuid vahepeal pole tema pikkus olnud mitte ainult 150 cm, 151 cm, jne. vaid ka näiteks 151.5 cm, 153.3754 cm jne. Seega, laps ei kasva 1 sentimeeter või pool sentimeetrit korraga vaid tema pikkus suureneb pidevalt.
Üldiselt peame me diskreetsete tunnuste väärtuste leidmiseks käsutama loendamist ning pidevate tunnuste puhul mõõtmist. Millised meie jalgrataste tunnustest on diskreetsed ja millised pidevad?
* * *
'Käikude arv' on tõesti diskreetne tunnus. Jalgrattal võib olla, kas 1, 3, 4, 5, 8 või 10 käiku, kuid vahepealsed väärtused ei ole võimalikud. 'Vanus' on aga pidev tunnus: me võime vanust mõõta kuitahes täpselt (st. me saame alati leida vanuse, mis on näiteks 3 aasta 9 kuu ja 3 aasta 10 kuu vahel jne.). Tavaliselt tekitab vaidlusi tunnuse 'hind' paigutamine ühte või teise tunnuse tüüpi. Kui me aga mõtleme eelmiste näidete peale, siis näeme, et 'hind' on diskreetne tunnus, sest ei saa leida reaalselt võimalikku hinda näiteks 90 ja 95 sendi vahel. (NB! isegi täisarvuline hind 92 senti ei ole võimalik!) Ka eestikeelne väljend: raha lugema, näitab, et tegemist on diskreetse tunnusega. Me loeme raha, mitte ei mõõda.
Järgnev joonis illustreerib seost erinevate tunnuse tüüpide vahel:
TUNNUSED
KVALITATIIVSED e                              KVANTITATIIVSED e
KATEGORIAALSED                                    NUMBRILISED
NOMINAALSED ORDINAALSED         DISKREETSED              PIDEVAD
(JÄRJESTUST.)             (loendamine)                (mõõtmine)