2.3 Statistilised tunnused. Tunnuste tüübid.
Vastavalt sellele, mida me uurida tahame, koosneb meie valim kas üksikutest inimestest, valgetest hiirtest, kalendrikuudest, mingitest toodetest, kartulipõldudest või millest tahes. Kõiki valimisse kuuluvaid indiviide nimetatakse statistikas OBJEKTIDEKS. Kõigil ühte valimisse kuuluvatel objektidel on mingid iseloomulikud TUNNUSED, mis meid huvitavad, näiteks: värv, sugu, hind, kaal jne. Iga üksik valimi liige erineb teistest mõne tunnuse VÄÄRTUSE poolest: mõned objektidest on ühte värvi, mõned teist; mõned on naised, teised mehed; mõned on kallimad, teised odavamad jne. Statistilised tunnused on vahendiks, mis lubab meil üksikuid objekte üksteisest eristada.
Oletame näiteks, et te tahate osta käsutatud jalgratast. Millised on need tunnused, mille põhjal te oma valiku teeksite ehk, milliseid andmeid te tahaksite erinevate rataste kohta teada,
et neist endale sobiv välja valida?
* * *
Toon mõned tunnused, mis oleks minu jaoks olulised. Teie nimekiri võib olla pikem või lühem, sisaldada osasid toodud tunnustest või kõiki jne:
Jalgratta tüüp (N. naiste-, meeste-, laste-, sportratasjne.)
Valmistaja riik
Värvus
Seisukord (N. hea, rahuldav, halb)
Vanus
Hind
Käikude arv
Iga üksik jalgratas, pakutavate hulgast, erineb teistest mõne tunnuse väärtuse poolest. See, kuidas me aga erinevaid jalgrattaid nende tunnuste pojal hindame, sõltub tunnuse tüübist.
Tunnusega "jalgratta tüüp" jagame me pakutavad jalgrattad kategooriatesse käsutades lihtsalt nende nime, N. naisterattad, lasterattad, meesterattad jne. Kõiki selliseid tunnuseid, mis liigitavad üksikud objektid mingitesse klassidesse (kategooriatesse), käsutades selleks sõnu, nimetataksegi KATEGORIAALSETEKS e KVALITATIIVSETEKS TUNNUSTEKS.
Millised tunnused ülaltoodutest on sinu arvates veel kategoriaalsed?
* *
Täpselt! 'Valmistaja riik' ja 'värvus' on kategoriaalsed tunnused. Esimese puhul nendest on kategooriateks erinevad riigid N. Venemaa, Soome, Saksa jne. ning teise puhul jagatakse rattad klassidesse nende värvi põhjal. Selliseid tunnuseid nimetatakse tihti ka NOMINAALSETEKS TUNNUSTEKS (ladina k. nominalis = nimi).
Kuid samuti on tunnus "seisukord" kategoriaalne, sest ta jagab jalgrattad kolme gruppi: heas, rahuldavas ja halvas korras olevateks. Kas sa märkad erinevust kähe eelneva tunnuse ja
selle tunnuse vahel?
* *
Tõepoolest, tunnuse "seisukord" abil võime me öelda, et ühed jalgrattad on teistest paremad: seega, me võime jalgrattad selle tunnuse põhjal järjekorda seada. Kõiki selliseid tunnuseid, mille puhul me saame öelda, et üks valimi liige on teistest parem või suurem või kiirem - ühesõnaga, saame objekte järjestada, nimetatakse JÄRJESTUS- ehk ORDINAALSETEKS TUNNUSTEKS. Pane tähele, et järjestustunnuse väärtusteks võivad olla ka numbrid (näiteks võime me kümme pakutavat jalgratast panna seisukorra järgi täielikku järjekorda: 1-kõige parem, 2-järgmine, ...,10-kÕige halvem), kuid siin me käsutame numbreid tähenduses: esimene, teine, kolmas jne.